Wpływ wojny na zdrowie psychiczne

W ciągu piętnastu lat, jakie upłynęły od ataków z 11 września, ponad milion Amerykanów służyło w Afganistanie lub Iraku. W badaniu opublikowanym w lipcu 2004 roku w „The New England Journal of Medicine” prawie jeden na sześciu weteranów wojny w Iraku przyznał, że cierpi na PTSD. Badanie wykazało również, że prawie jeden na dziewięciu weteranów wojny w Afganistanie zgłaszał objawy dużej depresji i lęku uogólnionego. Badania te podkreślają fakt, że wojny i służba wojskowa mają ogromny wpływ na zdrowie psychiczne, a ich skutki mogą być odczuwalne także w domu.

Jednym ze sposobów radzenia sobie z wpływem wojny i innych globalnych kryzysów na zdrowie psychiczne jest skupienie się na rzeczach, które można kontrolować i nadanie priorytetu swojemu zdrowiu. Należy ograniczyć kontakt z negatywnymi wiadomościami, zadbać o odpowiednią ilość snu i angażować się w zajęcia, które sprawiają nam przyjemność. Trzymaj przyjaciół i rodzinę blisko siebie i rozważ wizytę u lekarza, jeśli pogorszyła się jakość Twojego życia. Jeśli zauważysz, że spędzasz więcej czasu w samotności niż zwykle, możesz odczuwać depresję, niepokój lub stres.

Wojna i służba wojskowa mają wpływ na zdrowie psychiczne, ale ocena ich wpływu na życie osoby po zakończeniu służby może być trudna. Ostatnie badania przeprowadzone w Walter Reed wykazały, że aż 70 procent badanych osób cierpiało na zaburzenia psychiczne. Wielu z nich nie szukało jednak pomocy. Wynikało to częściowo z braku wiedzy na temat problemów ze zdrowiem psychicznym. Badacze zauważyli również, że wojna i służba wojskowa mogą wpływać na funkcjonowanie mózgu.

Pomimo niszczących skutków konfliktu wielu Ukraińców zmaga się z wpływem wojny na zdrowie psychiczne. Dominującymi emocjami są strach, niepokój, żal i poczucie winy ocalałego. Podczas gdy pomoc międzynarodowa koncentruje się na potrzebach fizycznych, często zaniedbuje się pomoc osobom potrzebującym usług w zakresie zdrowia psychicznego. Brak odpowiedniej opieki w zakresie zdrowia psychicznego odciska swoje piętno na ludności ukraińskiej. Na szczęście istnieje kilka sposobów radzenia sobie z emocjonalnym i psychicznym stresem spowodowanym przez konflikt.

Wojna wyrządza szkody psychiczne, odkąd ludzie prowadzą wojny. Obecnie szkody te nazywamy PTSD. Weterani, u których zdiagnozowano PTSD, w tym ci, którzy służyli w Wietnamie, charakteryzują się szeregiem objawów. Palili za dużo, pili za dużo, spędzili lata w więzieniu i wdawali się w bójki. Niektórzy rozwiedli się z rodziną i zmieniali pracę. Objawy te są powszechne i często świadczą o PTSD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.