Przeskocz do treści

Co oznacza 1,5T (tesli) w badaniu rezonansu?

1,5T oznacza 1,5 tesli.
0,35T oznacza 0,35 tesli

Tesla (T) to jednostka układu SI opisująca natężenie pola magnetycznego lub indukcji magnetycznej. Jedna tesla równa jest jednemu weberowi na metr kwadratowy i została zdefiniowana przez Nikola Tesla w 1960 roku.

Badanie rezonansu magnetycznego obrazowane jest przez pole magnetyczne opisywane przez dwie wartości - gęstości oraz natężenie pola magnetycznego czyli jednostkę tesla (T).
W zależności od aparatu rezonansu magnetycznego natężenie pola magnetycznego waha się najczęściej w granicach od 0.2 do 3 tesli. takie wartości używane są w obrazowaniu i diagnostyce klinicznej. Dużo mniej jest rezonansów o bardzo wysokim natężeniu pola magnetycznego - 7 tesli i najczęściej używa się ich w pracach naukowych i nie są powszechnie dostępne dla pacjentów. Wydaje się także iż najczęściej nie ma takiej konieczności.

Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną natężenie pola magnetycznego 1,5 tesli jest powszechnie przyjętym standardem diagnostyki.
Obrazowanie badania rezonansem magnetycznym 3 tesli (w warszawie i okolicach dostępne są trzy takie rezonanse) w wybranych przypadkach może być bardziej dokładnym badaniem, natomiast w większości przypadków nie odniesie się z tego badania dodatkowych korzyści.

Badanie niskoteslowe np. 0,2 tesli lub 0,3 tesli jest dużo mniej dokładne niż badanie 1,5 tesli. Wykonanie takiego badania proponowane jest pacjentom, którzy mają przeciwwskazania do badania na aparacie wysokopolowym (np. mają wszczepione metale będące przeciwwskazaniem do badania). Dodatkowym wskazaniem do badania niskopolowego może być klaustrofobia pacjenta, ponieważ takie badania wykonuje się zazwyczaj w systemie otwartym.

Dla naszych pacjentów proponujemy badania 1,5T (czyli 1,5 tesli) uważając iż taka wydajność badania rezonansu magnetycznego jest aktualnie "złotym" standardem medycznym.

Udostępnij informację

Dodaj komentarz